NOSIČ ATLAS III BYL VYBRÁN K VYPUŠTĚNÍ MARS RECONNAISSANCE ORBITERU

Dwayne Brown, Headquarters, Washington

George H. Diller, Kennedy Space Center, Fla.

NASA vybrala Atlas III, jako nosič nabídnutý firmou Lockheed Martin Commercial Launch Services, k vypuštění sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter, která by měla startovat podle plánu v roce 2005.

Firma Lockheed Martin Commercial Launch Services je divizí International Launch Services ofMcLean, Va. Lockheed Martin Commercial Services je jedním ze dvou dodavatelů tohoto projektu. Je prvním dodavatelem a odpovídá za projekt kosmické sondy a integraci vědeckých přístrojů na palubě sondy. Mise Mars Reconnaissance Orbiter je řízena NASA Jet Propulsion Laboratory, která je divizí California Institute of Technology, Pasadena, Calif.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter bude vážit přibližně 1975 kg a měla by se pohybovat po polární dráze planety Mars mezi 250 a 320 km nad povrchem. Přístroje ke snímkování by měly mít výrazně vyšší rozlišovací schopnost.

Kosmická sonda bude také zajišťovat telekomunikační a navigační podporu pro budoucí mise planety Mars. Startovní okno k Marsu pro misi Mars Reconnaissance Orbiter je od 8. srpna do 28. srpna 2005.

(podle relace c02-0 z 11.6.2002 připravil PH)