Přehled nejbližších zatmění Slunce a Měsíce nad územím České republiky

Napsali jsme pro Vás...

Aktuálně

(Archív)

Rok 2020

Rok 2020 bude na zatměňové úkazy v Česku mimořádně chudý. Za těmi nejzajímavějšími (dvě sluneční zatmění) bude nutné vycestovat. Jako doznění skvělého roku 2019 se jediného dobře viditelného zatmění dočkáme v pozdních večerních hodinách již 10. ledna. Půjde o polostínové zatmění, při němž pohodlně i pouhýma očima zaznamenáme potmavnutí úplňku v jeho jižní části (mapka ZDE). Výrazně slabší, prakticky jen fotograficky zachytitelné polostínové zatmění bude z Česka vidět 5. června při východu Měsíce. A hned o více jak dva týdny později, 21. června, nastane první ze dvou zajímavých slunečních zatmění - velice hluboké prstencové (téměř úplné) viditelné zejména z Indie a Tibetu (mapka ZDE). Vše završí z Česka rovněž nepozorovatelné, ale pro mnohé výzevné úplné zatmění Slunce 14. prosince, které nesmírně vysoko nad obzorem uvidí obyvatelé Chile a Argentiny v jejich létě (a samozřejmě cestovatelé, kteří se za úkazem vydají; mapka ZDE).

Polostínové zatmění Měsíce 10. ledna 2020

Výrazného polostínového zatmění, jež spatříme v celém průběhu, si budeme moci všimnout v pátek večer i pouhýma očima. Měsíc se při něm přiblíží shora k plnému zemskému stínu na nejmenší vzdálenost 0,06°. Dalšími výhodami je jednak výška Měsíce během maximální fázi úkazu (necelých 36°) a pak především fakt, že potmavnutí budeme sledovat na té části měsíčního kotouče, kde nejsou tmavá měsíční "moře" a zatmění tak bude kontrastnější. Před zatměním nad západním obzorem najdeme velmi nízko planetu Venuši.

Parametry zatmění (v SEČ)

Východ Měsíce: 17 hod 02 min (pro Prahu; na území ČR se čas východu liší v minutách)
Začátek polostínové* fáze: 18 hod 07 min 45 s
Maximální fáze zatmění: 20 hod 09 min 59 s
Konec polostínové* fáze: 22 hod 12 min 19 s

* Tato fáze není očima vidět. Mapka průběhu a viditelnosti zatmění ve světě ZDE.

Obrázek s popisem title=

Při najetí myší na obrázek výše se vám zobrazí popis souhvězdí a objektů nacházejících se na obloze během znázorněné fáze úplného zatmění. Vyobrazená obloha odpovídá tomu, co byste viděli nad obzorem ve střední Evropě, tj. na souřadnicích 50° severní šířky a 15° západní délky, a to za ideálních podmínek (bezoblačná obloha, minimální světelné znečištění). Obrázek pozadí (oblohy) byl vytvořen programem Stellarium.

Barevné oblohové mapky v plném rozlišení (1024x768 px; 72 dpi) si můžete stáhnout ZDE.

Simulační snímek maximální fáze polostínového zatmění Měsíce 10. ledna 2020.

Simulační snímek maximální fáze polostínového zatmění Měsíce 10. ledna 2020.

 

Mimořádně: Prstencové zatmění Slunce 21. června 2020

Toto velice pozoruhodné zatmění Slunce bude nejlépe pozorovatelné na hranici Indie a Tibetu, kde se nesmírně vysoko nad obzorem (prakticky v nadhlavníku) odehraje zákryt Slunce Měsícem o úhlové velikosti 99,4 procenta. To tedy znamená, že ačkoliv bude zatmění kategoricky prstencové, bude se velice blížit úplnému a během fáze zákrytu (trvajícího jen přes 20 sekund) bude možné fotograficky zachytit vyšší vrstvy sluneční atmosféry nad oslnivou fotosférou. Tedy chromosféru (a protuberance) či náznakem i slabou sluneční korónu. Pochopitelně je zapotřebí k záznamu přistupovat velice sofistikovaně, např. spíše než digitálním fotoaparátem se pokusit jev zachytit na klasický film, který má výrazně větší dynamický rozsah. Jako inspirace může posloužit obrázek níže, který vyobrazuje sekvenci podobně hlubokého prstencového zatmění 26. února 2017 v Argentině.


Interaktivní mapa viditelnosti zatmění Slunce 21. června 2020. Zvětšením a kliknutím na libovolné místo si můžete vyobrazit přesné informace o průběhu zatmění (jednotlivé fáze, výška Slunce nad obzorem, délka úplného zatmění v pásu totality...). Časy jsou v UT, je třeba počítat s přepočtem na časové pásmo zvoleného místa. Autor: Xavier Jubier.

Sekvence průběhu hlubokého prstencového zatmění Slunce 26. února 2017 zachycená na klasický film ukazuje krom oslnivé fotosféry i narůžovělou chromosféru a náznak koróny. Prstencové zatmění v roce 2020 bude ještě hlubší, čili ještě větší výzvou pro astrofotografy, kteří budou mít na dlouhá léta poslední možnost takovéto zatmění zachytit. Foto: Petr Horálek a Miloslav Druckmüller.

Sekvence průběhu hlubokého prstencového zatmění Slunce 26. února 2017 zachycená na klasický film ukazuje krom oslnivé fotosféry i narůžovělou chromosféru a náznak koróny. Prstencové zatmění v roce 2020 bude ještě hlubší, čili ještě větší výzvou pro astrofotografy, kteří budou mít na dlouhá léta poslední možnost takovéto zatmění zachytit. Foto: Petr Horálek a Miloslav Druckmüller.

 

Mimořádně: Úplné zatmění Slunce 14. prosince 2020

Jedna z výjimek potvrzujících pravidlo po roce a půl přináší úplné zatmění Slunce do stejných zemí – tedy do Chile a Argentiny. Stín Měsíce tentokrát přichází do obou zemí prakticky nejvýhodněji, jak to jen jde. Pás totality totiž začíná ve středním Pacifiku, odkud zatmění putuje do středního Chile. Na pobřeží jižně od města Saavedra zatmění dosahuje délky 2 minuty 4 sekundy v závratné výšce nad 71° nad obzorem. Mnohem lepší však bude sledovat úkaz z Argentiny, kde je zatmění nejdelší ve vyprahlých oblastech argentinského středohoří. V centrální linii dosahuje délky 2 minut 10 sekund a to prakticky nad hlavou – ve výšce 73° nad severovýchodním obzorem. Větším městem v cestě měsíčního stínu je pak San Antonio Oeste s rozsáhlými malebnými plážemi na břehu atlantského zálivu San Matias. Zatmění zde nastane stále nesmírně vysoko nad obzorem krátce po poledni a potrvá 1 minutu 58 sekund.

Úkaz nastává nesmírně vysoko nad obzorem a na jižní polokouli je léto. Úhrn srážek je zejména v argentinské části pásu totality minimální a suché období proto nahrává vysokou šancí ke spatření úkazu i na zcela čisté obloze. V Argentině může pouze vadit zvířený prach, díky němuž nebude výhled k nebi úplně čistý. Vyřešit to ale lze cestou na výše položená místa v argentinském podhůří (či pobyt ve vysokých horách v Chile, např. u jezera Vallarrica).


Interaktivní mapa viditelnosti zatmění Slunce 14. prosince 2020. Zvětšením a kliknutím na libovolné místo si můžete vyobrazit přesné informace o průběhu zatmění (jednotlivé fáze, výška Slunce nad obzorem, délka úplného zatmění v pásu totality...). Časy jsou v UT, je třeba počítat s přepočtem na časové pásmo zvoleného místa. Autor: Xavier Jubier.

Simulační snímek oblohy a jasných objektů v ní, které by mohly být vidět očima během maximální fáze zatmění.

Simulační snímek oblohy a jasných objektů v ní, které by mohly být vidět očima během maximální fáze zatmění.

Správa stránek: Expresní astronomické informace.