Přehled nejbližších zatmění Slunce a Měsíce nad územím České republiky

Napsali jsme pro Vás...

Aktuálně - do roku 2018

(Archív)

Rok 2017

V roce 2017 se z našeho území nabažíme hned dvou zatmění Měsíce a mnozí zjista budou chtít vycestovat za mímořádně silně proklamovaným úplným zatměním Slunce do USA. Takže popořadě: První úkaz, který zároveň spatříme v Česku v celém průběhu, bude velmi výrazné polostínové zatmění Měsíce kolem půlnoci 10./11. února (mapka ZDE). Zhruba o dva týdny později, 26. února, se pak v jižní Americe a jižní Africe lidé budou moci kochat prstencovým zatměním Slunce. Netřeba však zoufat, neboť hned třetí zatměňový úkaz bude opět vidět od nás - ještě výraznější zatmění Měsíce než v únoru. Toho se dočkáme zvečera 7. srpna. Částečné zatmění o velikosti 25 % uvidíme ještě za soumraku při východu Měsíce (mapka ZDE). A dva týdny na to, 21. srpna, se pak mnozí chystají za velmi očekávaným úplným zatměním Slunce, které se odehraje po celé šíři Spojených stárů Amerických (mapka ZDE).

Polostínové zatmění Měsíce 10./11. února 2017

Toto takřka víkendové zatmění (nastane z pátka na sobotu) budeme pozorovat očima, a to navíc za velmi dobrých podmínek. Měsíc se při maximální fázi úkazu přiblíží k plnému zemskému stínu na 0,02°, což už je považované za nejistotu hranice plného stínu v rámci jeho neostrosti při velmi zvýšené sluneční aktivitě. Mohlo by tak být dokonce procentuálně extrémě malým částečným zatměním. Toto maximální a takřka kontaktní přiblížení nastane v 1 hodinu 44 minut (v sobotu ráno) a Měsíc při něm bude 47° vysoko nad obzorem v souhvězdí Lva (asi 7° západně od jasné hvězdy Regulus). Potemnělý bude horní okraj Měsíce (potemnění bude očima pozorovatelné již asi 25 minut před maximální fází a ještě 25 minut po ní). Na obloze najdeme krom Měsíce ještě planetu Jupiter v souhvězdí Panny asi 25° nad obzorem nedaleko hvězdy Spica.

Parametry zatmění (v SEČ)

Začátek polostínové* fáze: 23 hod 32 min 12 s
Maximální fáze zatmění: 01 hod 43 min 48 s (-3,5 %)
Konec polostínové* fáze: 03 hod 55 min 24 s

* Tato fáze není očima vidět. Mapka průběhu a viditelnosti zatmění ve světě ZDE.

Obrázek s popisem title=

Při najetí myší na obrázek výše se vám zobrazí popis souhvězdí a objektů nacházejících se na obloze během znázorněné fáze úplného zatmění. Vyobrazená obloha odpovídá tomu, co byste viděli nad obzorem ve střední Evropě, tj. na souřadnicích 50° severní šířky a 15° západní délky, a to za ideálních podmínek (bezoblačná obloha, minimální světelné znečištění). Obrázek pozadí (oblohy) byl vytvořen programem Stellarium.

Barevné oblohové mapky v plném rozlišení (1024x768 px; 72 dpi) si můžete stáhnout ZDE.


Simulační snímek maximální fáze zatmění 11. února 2017

Částečné zatmění Měsíce 7. srpna 2017

Výrazného částečného zatmění budeme svědky v pondělí zvečera za soumraku. Měsíc bude vycházet (v Praze) jen 8 minut po maximální fázi zatmění, při níž bude ponořen téměř 25 % svého průměru v severní části zemského stínu (při východu Měsíce tedy bude "ukousnutý" jeho pravý dolní okraj). Konec částečného zatmění přijde přibližně o 50 minut později při výšce Měsíce 7° nad obzorem. Jižní obzor v té době bude zdobit Saturn v souhvězdí Hadonoše a více na západ najdeme jasný Jupiter (necelých 7° severozápadně od hvězdy Spica v Panně).

Parametry zatmění (v SELČ)

Východ Měsíce: 20 hod 28 min (pro Prahu; na území ČR se čas východu liší v minutách)
Maximální fáze zatmění: 20 hod 20 min 24 s
Konec částečného zatmění: 21 hod 18 min 48 s (24,6 %)
Konec polostínové* fáze: 22 hod 52 min 54 s

* Tato fáze není očima vidět. Mapka průběhu a viditelnosti zatmění ve světě ZDE.


Simulační snímek maximální fáze zatmění 7. srpna 2017

Mimořádně: Úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017 v USA

Velmi výhodně položené úplné zatmění Slunce se bude odehrávat výhradně nad územím Spojených států. Zatmění začíná v ranních hodinách v severním Pacifiku a končí v Atlantickém oceánu. Stín Měsíce postupně přejde přes Oregon, Idaho, Wyoming, Nebrasku, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severní Karolínu, Georgii a Jižní Karolínu. Nejdéle potrvá ve státě Kentucky 2 minuty 40 sekund, přičemž zde dosáhne Slunce během totality 64° nad obzorem. Jde o nejočekávanější zatmění druhé dekády 21. století, neboť valná část pásu totality přechzí přes snadno dostupnou pevninu s několika místy s vysokou pravděpodobností jasného počasí (přes 70 %) a možností okamžitého přesunu.

Mapka průběhu a viditelnosti zatmění ve světě ZDE.

Animace průběhu zatmění v USA (autor Larry Koehn)
(více animací na www.shadowandsubstance.com)

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Animace průběhu zatmění (autor: Larry Koehn). Zelenými tlačítky se animace dá poslouvat dopředu a zpět. Časy jsou v UT, k přepočtu na čas v USA je třeba odečíst hodiny dle polohy v USA. Další animace naleznete na www.shadowandsubstance.com.

Rok 2018

V průbehu roku 2018 proběhne ve světě celkem 5 zatmění, z Česka však uvidíme jen jediné. První z pěti úkazů bude dlouhé úplné zatmění Měsíce 31. ledna nad Pacifikem, dvě částečná zatmění Slunce se pak odehrají 15. února a 13. července v Antarktidě, čtvrté a nejpozorhudnější bude úplné měsíční 27. července, které uvidíme i od nás (mapka ZDE) a 11. srpna se pak odehraje částečné zatmění Slunce na velké ploše Asie. Právě zmíněné červencové zatmění Měsíce bude nepochybně nesmírně očekávanou událostí v celosvětovém měřítku, neboť půjde o bezprostředně nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století!

Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

Tohoto nepochybně nejočekávanějšího měsíčního zatmění celého desetiletí budeme svědky z pátka na sobotu (přičemž podstatná část úkazu připadá na pátek pozdě večer). Půjde totiž o první úplné zatmění viditelné v České republice po dlouhých 3 letech, nicméně jeho hlavní výsadou bude průchod Měsíce geometrickým středem zemského stínu. Díky tomu bude Měsíc při maximální fázi úkazu, která proběhne v ČR již relativně vysoko nad obzorem, velmi tmavý (na Měsíc se bude promítat nahnědlá "centrální skvrna" zemského stínu, kam dopadá nejméně slunečního záření lomeného zemskou atmosférou). S tím souvisí i fyzicky největší možná délka fáze úplného zatmění - Měsíc bude ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 44 minut. Poslední takové "středové" zatmění jsme mohli spatřit v červnu roku 2011, další se odehraje až v červnu roku 2029 (to bude geometricky ještě "středovější" - takřka dokonale, nicméně Měsíc v ČR zapadne za obzor ještě před maximem úkazu).

Hned po soumraku se objeví již potmavlý úplněk nízko nad jihovýchodním obzorem (v Praze vychází ve 20 hodin 47 minut SELČ, v jiných místech ČR se údaj liší v minutách). V té době již bude ponořen levým dolním okrajem asi 35 procenty svého průměru v zemském stínu. Úplné zatmění začíná jen o tři čtvrtě hodiny později, kdy Měsíc najdeme asi 5.5° nad obzorem. Na obzoru pod Měsícem zrovna vychází Mars (viz níže). Tehdy bude ještě obloha světlá pokročilým soumrakem, nicméně začíná hodinu a tři čtvrtě hodiny dlouhá totalita, při které postupně nastává noc. Středem zemského stínu Měsíc prochází při výšce 11,3° nad obzorem, totalita končí až 16° nad obzorem. Další hodinu pak Měsíc vystupuje ze zemského stínu (v letním čase částečná fáze končí až po půlnoci). Ještě asi 10 minut je možné sledovat slábnoucí ztmavnutí západního okraje Měsíce v zemském polostínu.

Jako třešnička na dortu, činící z tohoto úkazu ještě mimořádnější zážitek, připadá právě na datum úkazu i velká opozice Marsu se Sluncem. Při ní bude Mars dosahovat maximální hvězdné velikosti -2.78 mag. Jen o 4 dny později, 31. července, pak bude rudá planeta od roku 2003 nejblíže k Zemi. Dělit ji od Země bude 0,38496 AU (Astronomické jednotky), tedy 57,59 milionů km. Úhlový průměr Marsu bude činit 24,31", což umožní tuto planetu pozorovat i v malých dalekohledech jako zřetelný kotouček (a ve větších přístrojích na ní budeme moci pozorovat tzv. albedové útvary). Právě při zatmění Měsíce budou obě tělesa na opačné straně oblohy než Slunce, a tudíž velmi blízko sebe. V době úkazu najdeme mimořádně jasný Mars (s výraznou naoranžovělou barvou) jen necelých 6° jižně od zrudlého Měsíce! Poprvé si tak veřejnost bude moci na vlastní oči ověřit nesmyslnost každoroční kachny o "Marsu o velikosti Měsíce", neboť i při tak velkém přiblížení bude rudá planeta stále přibližně 75x úhlově menší jak Měsíc v úplňku.

Na obloze mimo Mars a Měsíc najdeme také planetu Saturn nízko nad jižním obzorem ve Střelci, jasný Jupiter ve Vahách a na jihozápadním obzoru v první polovině úkazu i velmi jasnou Venuši. Mezi Saturnem a Jupiterem bude zářit rudá hvězda Antares v souhvězdí Štíra a za plného zatmění nebude problém mimo města spatřit Mléčnou dráhu táhnoucí se vysoko nad obzorem od jihu k severovýchodu.

Parametry zatmění (v SELČ)

Východ Měsíce: 20 hod 47 min (pro Prahu; na území ČR se čas východu liší v minutách)
Začátek částečného zatmění: 20 hod 24 min 06 s
Začátek úplného zatmění: 21 hod 29 min 54 s
Maximální fáze zatmění: 22 hod 21 min 42 s
Konec úplného zatmění: 23 hod 13 min 30 s
Konec částečného zatmění: 00 hod 19 min 18 s
Konec polostínové* fáze: 01 hod 30 min 18 s

* Tato fáze není očima vidět. Mapka průběhu a viditelnosti zatmění ve světě ZDE.

Obrázek s popisem title=

Při najetí myší na obrázek výše se vám zobrazí popis souhvězdí a objektů nacházejících se na obloze během znázorněné fáze úplného zatmění. Vyobrazená obloha odpovídá tomu, co byste viděli nad obzorem ve střední Evropě, tj. na souřadnicích 50° severní šířky a 15° západní délky, a to za ideálních podmínek (bezoblačná obloha, minimální světelné znečištění). Obrázek pozadí (oblohy) byl vytvořen programem Stellarium.

Barevné oblohové mapky v plném rozlišení (1024x768 px; 72 dpi) si můžete stáhnout ZDE.

Správa stránek: Expresní astronomické informace.